Vianočný interiér

vianocna vyzdoba interieru bytu

Vianoce sú obdobím roka, kedy sa môžeme nechať uniesť zdobením našich domovov a zabudnúť tak na zhon, ktorý s nimi prichádza. Výzdoba prináša tu pravú vianočnú atmosféru a pocit pokoja, ktorý si práve v tomto čase užívame spolu so svojimi rodinami. Ak sa vám už minula fantázia, prinášame pár tipov, ako si vyzdobiť nielen vianočný stromček.

 

Vianočný stromček

Zdobený vianočný stromček pochádza pôvodne z Nemecka z roku 1570. V našich končinách sa prvýkrát objavil v roku 1812 a ako zvyk sa u nás presadzuje až od 40. rokov 19. storočia. Bol zdobený slamenými a prírodnými dekoráciami, ktoré symbolizovali nádej, nový život a stratený raj.
 
Vianočné stromčeky, ktoré dnes poznáme, sa postupom času stali skôr interiérovým doplnkom ako symbolom. Aj keď si uvedomujeme ich pôvodný význam, napriek tomu podliehajú trendom, ktoré sa každý rok menia. Tohtoročným trendom je stromček inej farby ako je zelená. Či už je to biela farba, ružová a dokonca čierna, ich umiestnením do vhodného interiéru nemôžete nič pokaziť. Dokonca pri moderných interiéroch je takýto experiment vítaný. 
 

Aká výzdoba sa nám hodí?

Predstavte si, že ste len nedávno dokončili všetky práce vo vašom novom byte a chcete tam stráviť prvé Vianoce. Celý byt je zariadený podľa najnovších trendov a vy sa neviete rozhodnúť akú výzdobu zvoliť, aby ste si byt zútulnili, no zároveň nezničili jeho moderný vzhľad. 
 
V prvom rade je dobré si premyslieť, kde v interiéri umiestníte váš stromček. Obývacia izba je centrom všetkých vianočných aktivít, preto predpokladajme, že práve tu je to najlepšie miesto. Stromček by nemal byť v rohu miestnosti, ani v strede. Nájdite mu také miesto, aby vynikol, ale aby nebol najvýraznejším prvkom v interiéri. Potom sa zamyslite nad jeho farbou. Platí zásada, ak máte interiér vo výrazných farbách obstarajte si stromček neutrálnej farby – biela alebo čierna - a ozdobte ho vo farbách príbuzných farbám interiéru. Ak v interiéri dominujú skôr neutrálne farby, stromček môže byť dominantným prvkom.
 

detska izba

To, ako si ozdobíte stromček je už na vás, ale myslite na to, aby výzdoba bola jednoduchá no zaujímavá. Použite gule rôznych veľkostí, hviezdy, vločky, pozlátka a anjelov. Zaujímavými doplnkami sú pávy a iné vtáctvo, ktoré sa na stromčeku vynímajú. 

Vianoce v celom byte

Pre navodenie tej pravej vianočnej atmosféry si vyzdobte okrem obývačky aj kuchyňu, spálňu a kúpeľňu. Stačí ak na kuchynský stôl položíte bieleho snehuliaka s vločkami a šiškami, ktoré nastriekate trblietavým sprejom. Postavíte k nemu malý stromček a vianočné koláčiky, ktoré rozvoňajú celý byt. V spálni zaveste na stenu obrázky s témou Vianoc, okná ozdobte vianočnými svetielkami a umelým snehom a na posteľ poukladajte vankúše s vianočnými sobmi. Dokonca si môžete vyzdobiť aj kúpeľňu. Zaveste tam  uteráky s hviezdami či anjelmi a na zem položte vianočný koberec. 
 

spalna - interierovy dizajn

Farebné kombinácie

Ak máte chuť experimentovať s výzdobou, nebojte sa vyskúšať odvážnejšie odtiene akými sú levanduľová alebo cyklaménová. Farby však vyberajte na základe celkového zladenia v interiéri. Radšej zvoľte takú,  ktorá ladí s farbou na stenách ako niečo, čo dobre vyzerá ale farebne sa vám to nehodí. 
 
 
Tradične vianočnou farbou je červená. Vynikne na zelenom stromčeku a spolu zo zlatou sa nádherne dopĺňajú. Ak máte radšej klasiku, vsaďte aj tento rok na bielu, zlatú a striebornú výzdobu. Týmito farbami určite nič nepokazíte a navodíte tú správnu atmosféru Vianoc, kedy sa celý dom ligoce a žiari.
 

 

spalna - interierovy dizajn

Prajeme Vám krásne sviatky. 

 

www.interierovydizajn.com
 

 

zdroj foto: Architectsforlife.com, kitchendecoratingideas4u.com, Roomdesignsite.com, Tiwule.com